Преди 60 години, в ранните сутрешни часове на 1 октомври 1964 г., мощен и елегантен влак се плъзна безшумно през градската джунгла на Токио на юг към Осака. Този исторически ден бележи началото на ерата на свръхбързите влакове в Япония, известна като Шинкансен. Влакът-стрела символизира нова, положителна глава и своеобразно възстановяване от щетите, причинени от Втората световна война.
Shinkansen, което се превежда като „нова главна линия“, стана синоним на бързо и ефективно пътуване, а Япония остава световен лидер в железопътните технологии и до днес. Мощни конгломерати като Hitachi и Toshiba изнасят влакове и оборудване на стойност милиарди долари всяка година.
Високоскоростната влакова мрежа на Япония непрекъснато се разширява; железопътните линии минават на север, юг и запад от столицата до градове като Кобе, Киото, Хирошима и Нагано. В миналото пътуването между четирите основни острова на Япония (Хокайдо, Хоншу, Шикоку и Кюшу), които обхващат приблизително малко под три хиляди километра, често е било уморително и трудно. Така например през 1889 г. пътуването с влак от Токио до Осака е отнело 16 часа и половина, но през 1965 г. същото пътуване е отнело само три часа и 10 минути. Тайната на бързото пътуване се крие в скоростта на влаковете, която може да достигне до 320 км/ч.
Сигурност и бързина
Предизвикателната топография на страната, както и драстичните разлики в температурата: от ледени зими на север до тропическа влажност на юг, направиха живота труден за японските експерти - но многобройните предизвикателства за решаване ги направиха водещи инженери, които неуморно намираха нови и по-модерни решения на усложненията, пред които са изправени.
Сеизмичната активност беше най-голямото предизвикателство за експертите, тъй като Япония е едно от най-геоложки активните места в света, податливо на земетресения и цунами. Поради сеизмичната активност Shinkansen са оборудвани със системи за автоматично спиране, които реагират дори на най-слабите трусове.
Въпреки всички трудности, в историята на Shinkansen нито един пътник не е загинал или ранен поради дерайлиране на влак. Интересно е също, че японските високоскоростни влакове са известни със своята невероятна точност, със средно годишно закъснение от по-малко от една минута. Освен това те са изключително енергийно ефективни и използват по-малко енергия на пътник в сравнение с колите или самолетите.
Модерни влакове
Shinkansen непрекъснато се подобрява и новите влакове имат дълги носове, за да намалят шума при влизане в тунели, особено в гъсто населените градски райони. Към днешна дата Shinkansen е превозил повече от 10 милиарда пътници, което го прави една от най-успешните и надеждни железопътни системи в света.
През последните четири десетилетия много държави последваха примера на Япония и изградиха високоскоростни железопътни линии, вероятно най-известната е Франция, която се гордее с TGV между Париж и Лион от 1981 г. насам. Италия, Германия, Холандия, Тайван, Турция и Саудитска Арабия също свързват големите градове с влак и служат като алтернатива на въздушния транспорт.
През последните години Китай засенчи Япония и останалия свят, като изгради най-дългата високоскоростна железопътна мрежа в света. Общата дължина на железопътната мрежа на Китай е около 45 000 километра, като има и развитие на влакове Maglev, които се носят над релсите с помощта на магнити и могат да достигнат скорост от почти 640 км/ч.
Япония също има своя експериментална линия Maglev и в момента изгражда 286 км дълъг маршрут между Токио и Нагоя, който трябва да бъде открит през 2034 г. В крайна сметка трябва да бъде разширен до Осака, намалявайки времето за пътуване до Осака до само 67 минути.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.